Wystawa "Droga do wolności"

DROGA DO WOLNOŚCI – wystawa w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało z okazji 40. Rocznicy pierwszej pielgrzymki z 1979 r. szczególną wystawę „Droga do wolności”. Jej inauguracja miała miejsce 2 czerwca 2019 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas koncertu „Wsłuchiwać się w Papieża” będącego punktem kulminacyjnym obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 30. rocznicy wybodów 4 czerwca 1989 r.  Koncert zorganizowany przez Biuro "Niepodległa" transmitowany był w TVP 1, Super Polsacie, Polsacie Rodzina, TV Trwam.

Dziś w miejscu gdzie Papież wypowiedział słowa „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” odwiedzający mogą zobaczyć instalację artystyczną pokazująca znaczenie papieskiej pielgrzymki z 1979 roku jako fundamentalnego zdarzenia na drodze Polaków do odzyskania wolności. Twórcy wystawy przypominają najważniejsze miejsca, które odwiedził Jan Paweł II, można usłyszeć też Jego najważniejsze przesłania wypowiedziane w trakcie pielgrzymki 1979 r..

Forma plastyczna wystawy nawiązuje do idei drogi, której kolejne etapy odsłaniają ukryty sens. Wyznaczony kierunek tworzy dramaturgię. Symboliczna podróż odbywa się po ścieżce o kształcie spirali, która wiedzie między filarami – drogowskazami. Formie wizualnej towarzyszy dźwięk. Zwiedzający podążają za głosem Jana Pawła II. Rzeczywistość opowiadana jego słowami pozwala na nawiązanie intymnej relacji, staje się osobistym doświadczeniem.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2019 roku.

***

Jest to wystawa czasowa o charakterze mobilnym. Wcześniej przygotowane elementy pozwalają na kilkukrotny montaż w różnych lokalizacjach. Ekspozycję tworzy osiem filarów o różnej wysokości.

Wystawa została przygotowane przez zespół Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego według projektu Krzysztofa Słomki i Małgorzaty Bujnik z firmy AtWork. Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

fot. Krzysztof Słomka atWork

Droga do wolności