PREMIERA Mt 5,14 Z UDZIAŁEM PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

W dniu 16 października w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odbyła się uroczysta premiera Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W wydarzeniu, które zbiegło się w czasie z zapowiedzią beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, uczestniczyli. Prezydent RP Andrzej Duda, metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz oraz Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Podczas uroczystości 16 października zostało zaprezentowanych 9 głównych stref :

Wspólnota – wielkoformatowa projekcja filmowa z historyczną homilią wygłoszoną przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa. Kluczowe słowa: „Wszystko, co Polskę stanowi”.

Dom – składa się z trzech mniejszych stref: rosyjskiej – wskazującej, że Stefan Wyszyński urodził się w zaborze rosyjskim, w mazowieckiej Zuzeli; polskiej – prezentującej losy naszych bohaterów w niepodległej Polsce: dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły w Wadowicach oraz działalność duszpasterską, publicystyczną i społeczną młodego ks. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku; niemieckiej (czas okupacji) – przedstawiającej działalność kapłańską ks. Wyszyńskiego w Kozłówce, Żułowie i Laskach, gdzie pełnił funkcję kapelana w Powstaniu Warszawskim oraz aktywność poetycką i teatralną, pracę fizyczną w fabryce Solvay i wreszcie wstąpienie do tajnego seminarium duchownego – Karola Wojtyły. W strefie znajdują się eksponaty z lat dziecięcych Karola Wojtyły, w tym laska jego ojca.

Kraków – strefa zaaranżowana na przedwojenne atelier fotograficzne, służąca jako tło do pokazania aktywności studenckiej, aktorskiej i twórczej Karola Wojtyły. Atrakcją są autentyczne meble z zakładu fotograficznego Pawła Bielca, w którym wykonano słynny portret Wojtyły, tableau aktorskie oraz aparat fotograficzny, którym ten portret wykonano  

Będziesz miłował – stalinizm, czyli okres największego prześladowania Kościoła, którego apogeum stanowi aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wśród eksponatów – stuła prymasa, którą używał podczas ostatniej mszy św. przed aresztowaniem.

Dialog – po odzyskaniu wolności Stefan Wyszyński odzyskuje atrybuty należne prymasowi. Dwie duże projekcje filmowe – konfrontacja Stefana Wyszyńskiego i Władysława Gomułki.

 

Forma Polonia –Jasna Góra jako duchowa stolica Polski, najważniejsze miejsce dla Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, prezentująca doniosłe wydarzenia: Śluby Jasnogórskie, Wielką Nowennę i Milenium Chrztu Polski. W centrum - wierna kopia obrazu Czarnej Madonny, wykonana przez Dorotę Zemłę oraz sukienka wypożyczona z klasztoru oo. paulinów na Jasnej Górze. Z założenia strefa przeznaczona na refleksję. W strefie umieściliśmy również obraz Forma Polonia Tadeusza Boruty.

Zło dobrem zwyciężaj – ponura rzeczywistość PRL-u, z akcentem na polskie miesiące: czerwiec 1956, grudzień 1970, czerwiec 1976, sierpień 1980; w tej samej strefie – Sobór Watykański II jako przełomowe wydarzenie w życiu Kościoła katolickiego, z uwzględnieniem roli prymasa Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyły.

Pokój łez – okoliczności wyboru Karola Wojtyły na papieża, reakcje świata (także komunistów), pierwsze gesty i słowa Jana Pawła II. Scenograficzną atrakcją jest tzw. pokój łez (garderoba w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie nowo wybrany papież przebiera się z szat kardynalskich w papieskie), w którym eksponowane są realistyczne obrazy Aldony Mickiewicz.

Pontifex – Budowniczy Mostów – symbolicznym środkiem wyrazu do pokazaniu ogromu tematów związanych z pontyfikatem jest łódź – wewnątrz opowiadamy o polskich i zagranicznych pielgrzymkach, encyklikach i działalność papieża w Watykanie. Przełamanie łodzi podkreśla dramatyczne wydarzenia związane z 1981 r. – zamach na Jana Pawła II, śmierć prymasa Wyszyńskiego i wprowadzenie stanu wojennego. Kluczem do zrozumienia pontyfikatu są następujące wartości: Miłość, Odpowiedzialność, Odwaga, Pokój, Prawda, Przyjaźń, Wierność, Wolność, Pamięć, Piękno, Dobro i Pokora.

Urbi et Orbi (Miastu i światu) – odchodzenie Jana Pawła II, ostatnie – nieme - błogosławieństwo, pogrzeb. W strefie – eksponowana jest kopia kapy, w której Jan Paweł II otwierał Drzwi Święte w bazylice św. Piotra, inaugurując Wielki Jubileusz Roku 2000.

Dekalog – źródło nauczania i życia Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, z ich cytatami, wyrażone w symbolice malarskiej przez Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela polskiej awangardy.

Każda zawiera głęboki przekaz historyczny i moralny, osadzony w warstwie artystycznej. Premiera stała się momentem prezentacji głównych eksponatów Muzeum, a także możliwości zastosowania obrazu i dźwięku zgodnie z koncepcją artystyczną, jaka przyświecała twórcom muzeum, w którym to jego bohaterowie są oczywistymi i pierwszymi narratorami.

Głównną uroczystość poprzedziła lekcja muzeulana skierowana do uczniów  Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie, którą przeprowadził Piotr Dmitrowicz zastępca dyrektora Mt5,14

 

 

Ekspozycja główna znajduje się na wysokości 26 metrów (ósmego piętra) i zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.

Wraz z premierą Mt 5,14 rozpoczną się testy techniczne ekspozycji głównej, jej uzupełnianie oraz ostateczne odbiory techniczne. Potrwa to jeszcze pewien czas. Nie wyklucza to odwiedzin muzeum przez pierwszych gości, którymi będą zaproszone na lekcję muzealną grupy młodzieży szkolnej. W ten sposób ekspozycja główna muzeum na przełomie roku zostanie udostępniona zwiedzającym.

W dniu premiery, 16 października, odbył również performance znanego artysty, jednego z pierwszych performerów w Polsce, Jerzego Kaliny pt. "Strumień pamięci. Suplikacja". Zgodnie z zapowiedzią autora to "akcja obrzędowa w obecności i ze współudziałem publiczności zgromadzonej przed frontonem Świątyni Opatrzności Bożej". Przed wejściem głównym do Świątyni, na długości 80 metrów rozłożone zostaną dwie części flagi - biała i czerwona. Części te będą zszywane nićmi w kolorze flagi papieskiej, co symbolizować ma papieża - Polaka, który łączy.