INDIANIE GUARANI W MT 5,14

Indianie guarani w MT 5, 14

Trudno w to uwierzyć, ale pierwszymi gośćmi w naszym muzeum byli nie Polacy, lecz młodzi Indianie Guarani z dalekiej Boliwii. To członkowie chóru i orkiestry Palmarito, którzy – po występie w Watykanie na inaugurację Synodu o Amazonii – przyjechali z cyklem koncertów do Polski. 22 października br. odwiedzili Świątynię Opatrzności Bożej i powstające pod jej kopułą Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Dyrygentem zespołu jest światowej sławy muzykolog, misjonarz werbista ks. Piotr Nawrot, odkrywca dzieł baroku misyjnego. Gościom towarzyszył ks. Tomasz Szyszka, również werbista, były misjonarz w Boliwii, obecnie wykładowca misjologii na UKSW.

Młodych artystów oprowadzał po powstającej ekspozycji Grzegorz Polak, szef działu merytorycznego muzeum Mt 5,14, w asyście dr Justyny Majewskiej, Ewy Celińskiej-Spodar i Joanny Krzyżanowskiej. G. Polak opowiedział gościom o pielgrzymce Jana Pawła II do Boliwii w 1988 r., kiedy to papież – poruszony dramatem ludzi spychanymi na margines w górniczym Oruro - powiedział z wyrzutem do dyplomatów podczas spotkania w La Paz: „Nędza jest ujmą dla ludzkości”.

Młodzi Boliwijczycy – na cześć Maryi – zaśpiewali w Świątyni Opatrzności Bożej „Ave Maria” w języku guarani. Ten sam utwór zachwycił widzów słynnego filmu „MisjaRolanda Joffé.

(GP)

Indianie 2